KANSER HAFTASI 1-7 NİSAN
22 Nisan 2022

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

   Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler arasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Aynı zamanda yüksek tedavi maliyetleri nedeniyle ülke ekonomilerinde ve iş gücünde çok ağır kayıplara neden olabilmektedir. Oysa erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği kanser türleri olduğu düşünülürse korunmanın önemi daha da artmaktadır
    Ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Kanser Haftasında amaç farkındalık yaratmak ve bu hastalığa karşı nasıl mücadele edileceği yönünde bilgilendirme ve duyarlı olmayı amaçlamaktadır. Kanser hastalığı yüzünden her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir.
   Kanserin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Bunlar değiştirilebilir faktörler ve değiştirilemeyen faktörlerdir. 

    1.jpg

    Değiştirilemeyen faktörler
 1-Yaş
2- Cinsiyet
3-Aile öyküsüdür. 

2.jpg
    Değiştirilebilir faktörler ise çevresel etkenlerdir. Bunlar:  
1-Sigara ve alkol kullanımı,
2-Radyasyona maruz kalma,
3-Bazı virüsler,
4-Kötü beslenme alışkanlığı,
5-Gıdalardaki katkı maddeleri,
6-Uzun süre güneş ışığına maruz kalma,
7-Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
8-Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.),
9-Hava kirliliği,

   Bu risk faktörlerinden biri veya daha fazlasına maruz kalmak bu kişide kesin kanser gelişeceğini göstermez, ama kansere yakalanma ihtimalini arttırır. Bazı insanlar birçok risk faktörü bulundurmasına rağmen yaşamı boyunca hiç kansere yakalanmazken, kanser tanısı konulan bazı hastalarda ise hiçbir risk faktörüne rastlanmayabilir. 

3.jpg
   Kanser belirtileri
Kanser, her vücutta farklı birtakım belirtiler ortaya çıkarır. 
Açıklanamayan kilo kaybı
Yüksek ateş
Kronik halszlik
Güçlü ağrılar
Meme, koltukaltı ve ya vücudun başka bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler
Ciltteki, özellikle ben ve siğillerde değişiklikler
Ağızda diş etlerinde yoğun kanamalar
Balgamda kan gelmesi ve kronik öksürük
Zamansız vajinal kanamalar
Dışkıda kan bulunması ve uzun süren dışkılama problemleri
İdrarda kan bulunması ve idrar sıklığının değişmesi
  Bu belirtiler her zaman kanser olduğunuz anlamına gelmez fakat bir uzman doktor tarafından mutlaka değerlendirilmelidir. Doktor kontrolü öncesinde erken teşhisin birçok hastanın hayatı kurtardığı ve herhangi bir kalıcı hasara uğramadan hastalığı atlatmasına yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Ancak erken teşhis, belirtilerin doğru değerlendirilmesi ve düzenli basit kontrollerin ihmal edilmemesiyle mümkün olabilir.

4.jpg

  Toplum tabanlı kanser tarama programlarımız; 
Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde (ASM) yürütülmektedir. Meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir. 
   Meme kanseri taraması; 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi çekilmesi yöntemiyle yapılmaktadır.
   Rahim ağzı kanseri taraması; Ülke genelinde 30 - 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV-DNA testi ile ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüm örnekler Ankara ve İstanbul’daki kurulan Ulusal HPV Laboratuvarında değerlendirilmektedir. Sonuçlar numunenin laboratuvara ulaşmasından itibaren 10 gün içinde verilebilmektedir.
   Kalın bağırsak kanseri taraması; 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi (GGT) ve 10 yılda bir kolonoskopi ile yapılmaktadır. 
   Her üç tarama sonrası şüpheli bulunan vakalar 81 ilde faaliyet gösteren Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerimize yönlendirilmektedir.

5.jpg