Laboratuvar
03 Ağustos 2018

LABORATUVAR

Tıp laboratuvarları mikropların üretilip ortaya çıkarılmasını, böylece hastalıkların tanınmasını, bunların hafif mi, yoksa ağır mı geçmekte olduğunun anlaşılmasını kullanılacak ilaçların neler olması gerektiğini anlamamızı sağlar. Ayrıca, gene hastalıkların anlaşılması için gereken kan, balgam, idrar, dışkı, mide suyu tahlilleri de laboratuvarlarda yapılır. laboratuvar1.jpglaboratuvar2.jpg laboratuvar3.jpg


Kan merkezimiz haftanın 7 günü 24 saat devamlılığı esası ile çalışmaktadır Kan merkezimize baş vuran vericilerin rutin bulaşıcı hastalık testleri HBs Ag , Anti-HCV , Anti-HIV RPR/VDRL yanı sıra biyokimyasal testleri ve hemogram değerleri çalışılmakta ve müracaat eden hastalarımıza yada vericilere aynı gün içinde bu testlerin sonuçları bildirilmektedir. 
Merkezimiz diğer Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve Kızılay Kan istasyonu ile birlikte ilimiz ve ilçelerimizden başvuran hastalarımıza hizmet vermektedir.
ToyotaSA Acil Yardım Hastanesi bünyesinde bulunan ve 7 gün 24 saat esası ile çalışan laboratuarımızda 1 Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı , 1 Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı ve 8 laboratuar teknisyeni görev yapmaktadır. Laboratuarımızı rutin laboratuar sonuçlarını aynı gün içinde saat 14:30'den sonra vermekte, acil servis sonuçları teste bağlı olmak üzere en geç 1 saat içerisinde teslim edilmektedir (kan grubu ve hemogram 30 dakika içerisinde). Hastanemiz halen Sakarya Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokole istinaden Sakarya bölgesinde yer alan Aile Hekimliklerinin ve işyerlerinin de laboratuvar tahlillerini yapmaktadır. Bu tahlil sonuçları aynı günün mesai saati içerisinde teslim edilmektedir. 

Laboratuvarımızda tetkik yaptıracak olan hastalarımızın dikkatine;
*Genel olarak tüm testler için 10 – 12 SAATLİK AÇLIK sonrası kan verilmesi laboratuarımız tarafından önerilmektedir. Test için kan vermeye gelmeden önceki gece saat 21:00'den sonra SU HARİÇ HİÇBİR ŞEY YEMEYİNİZ VE İÇMEYİNİZ! (su hariç oruç tutar gibi) İhtiyaç duyduğunuz miktarda su alabilirsiniz. Laboratuar testlerimize bir etkisi olmayacaktır. BU SURE BOYUNCA SİGARA, ÇAY ve KAHVEDEN SAKININIZ. 
*Alkol kullanımı plazma laktat, ürik asit ve trigliserid düzeylerini arttırabilmektedir. Alkol almayınız.KAN MERKEZİ

kan_merkezi.jpg


Kan merkezimiz haftanın 7 günü 24 saat devamlılığı esası ile çalışmaktadır Kan merkezimize baş vuran vericilerin rutin bulaşıcı hastalık testleri HBs Ag , Anti-HCV , Anti-HIV RPR/VDRL yanı sıra biyokimyasal testleri ALT ve hemogram değerleri çalışılmakta ve müracaat eden hastalarımıza yada vericilere kısa süre içinde bu testlerin sonuçları bildirilmektedir. 
Merkezimiz diğer Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve Kızılay Kan istasyonu ile birlikte ilimiz ve ilçelerimizden başvuran hastalarımıza hizmet vermektedir.