Sakarya Toyotasa Acil Yardım Hastanesi

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü
Sakarya Toyotasa Acil Yardım Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 02/10/2017

Hastane Tarihçesi 

         Hastanemizin kuruluş çalışmalarına 14.09.1993 tarihinde Sakarya Valiliği ve VAKSA ( Hacı Ömer Sabancı Vakfı) arasında yapılan protokolle başlanmıştır. Bu protokol gereği hastanemiz inşaatına 01.01.1994 tarihinde başlanmış bir yıl gibi kısa bir sürede 31.12.1994 tarihinde bitirilmiştir. Hastane içi tefrişat 1995 yılında tamamlanmış ve resmi açılışı 26 Ağustos 1995 tarihinde yapılmıştır. Hastanemiz ilk etapta 7 gün 24 saat acil poliklinik ve ambulans hizmeti vermeye başlamıştır. 

          Artan hasta potansiyeline bağlı olarak, 18.10.1996 tarihinde hastanemize uzman hekimler atanarak 55 hasta kapasitesi ile yatan hasta kabulüne başlanmış, Sakarya ilinde artan ihtiyaca cevap veren bir kurum haline gelmeyi başarmıştır. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara depreminde Sakarya merkezindeki diğer hastanelerin büyük oranda hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan hastane ihtiyacına kapasitesinin üzerinde özveri ile çalışan personelin katkısı ile müdahale, tedavi, il dışı sevk merkezi olarak cevap vermiştir. Deprem sonrasında artan talep ve doğan ihtiyaca bağlı olarak gelişimini sürdüren hastanemize yeni poliklinik binası yapılmış, hasta yatak kapasitesi 55 ten 100' e çıkarılmıştır. Bu sayede hastanemizin hizmet alanı genişletilmiştir.

          Hastanemizin inşası için seçilen mevki Anadolu'yu İstanbul'a bağlayan kavşak ve ana arterler üzerindedir. Bu arterlerdeki trafik yoğunluğu sık sık kazalara sebebiyet vermektedir. Hastanemizin bu alanlara olan yakınlığı sebebiyle travma müdahalesine yönelik bir hastane olması fikri ağırlık kazanmıştır Hastanemiz bu görüş doğrultusunda Nisan 2005 te Travmatoloji hastanesi hüviyetine kavuşmuştur. Sakarya Toyotasa Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi şu anda ortopedi ve genel cerrahi uzmanları önderliğinde oluşturulan deneyimli ekiplerle 24 saat kesintisiz travma müdahalesi hizmeti vermektedir.

         Hastanemiz Türkiye de bulunan resmi görüntüleme merkezleri içerisinde hızlı hizmet ilkesi gereği olarak hastalarına en az randevu süresi veren görüntüleme merkezlerindendir. Hastanemiz bölgesindeki tek Travmatoloji hastanesi olma özelliğine sahiptir. Alanında uzman hekim ve yardımcı personel kadrosuyla Travma müdahalesinde hızlı ve etkin müdahale anlayışını sürdürmektedir.